FAQ

Fundacja " Maraton Warszawski" od zawsze współpracuje z wolontariuszami, to dzięki ich pomocy co roku organizowane są najważniejsze imprezy biegowe w Warszawie, takie jak Maraton Warszawski i Półmaraton Warszawski.

Co roku pomaga nam ponad 2000 wolontariuszy oraz 100 liderów. Wśród naszych wolontariuszy są dzieci, młodzież, studenci i dorośli, niektórzy z nich są z nami od wielu lat. Są też osoby, które biorąc udział w naszych imprezach dopiero rozpoczynają swoją przygodę z wolontariatem. Łączy ich jedno — chęć współtworzenia razem z nami wyjątkowych biegów.

Chcesz do nas dołączyć? Zapraszamy!

Dla kogo jest wolontariat?

Jeżeli lubisz współpracę z ludźmi, masz dużo energii i jesteś obowiązkowy to wolontariat w Fundacji "Maraton Warszawski" jest właśnie dla Ciebie. Aby dobrać zadanie, które będzie odpowiednie dla Ciebie. Sprawdź opisy grup zadaniowych danej imprezy i wybierz zadania, które dadzą Ci najwięcej satysfakcji. Nabory prowadzimy minimum miesiąc przed daną imprezą.

Dlaczego warto do nas dołączyć? Korzyści z wolontariatu w Fundacji "Maraton Warszawski"?

Wolontariat podczas imprez biegowych to okazja do nabycia nowych umiejętności, poznania nietuzinkowych ludzi i aktywnego spędzenia wolnego czasu.

Wolontariat w Fundacji "Maraton Warszawski" to coś więcej niż wolontariat. Słowami nie da się opisać uczucia, kiedy biegacze dziękują Ci za Twoją pracę.

Masz możliwość współpracować z najbardziej zaangażowanymi osobami. Poznajesz organizację największej imprezy biegowej od środka i zdobywasz praktyczne doświadczenie.

Każdy z wolontariuszy otrzymuję zaświadczenie o wolontariacie, wyżywienie, a także w zależności od imprezy koszulkę i drobne upominki.

Czego oczekujemy od wolontariusza?

Pracując z wolontariuszami kierujemy się następującymi zasadami:

Lubimy punktualność. Jeżeli wiesz, że się spóźnisz lub będziesz musiał wcześniej skończyć pracę, poinformuj o tym swojego lidera.

Komunikacja to podstawa. Jeżeli z jakichś powodów spóźnisz się lub musisz zrezygnować z wolontariatu, poinformuj o tym fakcie jak najszybciej. Dzięki temu lider będzie mógł odpowiednio zaplanować pracę swojej grupy.

Cenimy informację zwrotną. Jeżeli chcesz się z nami podzielić swoimi wrażeniami zarówno pozytywnymi, jak i negatywnymi, zrób to. Cały czas rozwijamy wolontariat, dlatego Twoje opinie są dla nas bardzo cenne.

Na czym polega wolontariat?

Wolontariusze pracują w grupach zadaniowych, którymi zarządzają liderzy. W zależności od grupy zadaniowej wolontariusze pomagają w dniach poprzedzających bieg, a także podczas samej imprezy. Wolontariusze pomagają nam m.in. w wydawaniu pakietów startowych, udzielaniu informacji, opiece nad biegaczami należącymi do elity, organizacji wydarzenia, wydawaniu depozytów, ustawiając zawodników na starcie, posilając na trasie i wręczając im medale na mecie.

Wśród grup zadaniowych wyróżniamy:

 • biuro zawodów
 • info
 • elita
 • extra
 • start/meta
 • depozyty
 • punkty odżywiania
 • flagatorów
 • antydoping
 • strefy zmiany sztafet
 • rowerzyści

Każda z grup charakteryzuje się innym zakresem zadań oraz przedziałem czasowym. Szczegółowy opis znajdziesz na platformie.

Kto może zostać wolontariuszem?

Wolontariuszem może zostać każdy. Jednakże podczas wysyłania zgłoszenia warto zapoznać się z opisem grupy i wymogami. Każda grupa ma określony minimalny wiek wolontariuszy oraz wymagane umiejętności np. do grypy Elita zapraszamy osoby, które biegle komunikują się w języku angielskim.

Od jakiego wieku można zostać wolontariuszem?

W zależności od wydarzenia na wolontariat zapraszamy osoby od 11 roku życia. Wiek minimalny określamy na podstawie doświadczeń, jakie wynieśliśmy z ubiegłych lat.                WAŻNE! Każdy niepełnoletni wolontariusz jest zobowiązany do dostarczenia podpisanej przez rodzica/opiekuna zgody na uczestnictwo w wolontariacie. Wzór zgody rodzica otrzymasz w mailu z potwierdzeniem przyjęcia Twojego zgłoszenia na wolontariat.

Jak zostać wolontariuszem? 

Rekrutację do wolontariatu prowadzimy poprzez platformę www.wolontariatfmw.pl.

Na platformie znajdziesz informację o prowadzonych naborach, a także wszystkie wiadomości skierowane do wolontariuszy.

Jak dokonać zgłoszenia poprzez platformę? Krok po kroku

 1. Zarejestruj się na platformie. Zakładając profil, podaj jak najwięcej informacji o sobie, abyśmy mogli Cię lepiej poznać. Jeżeli masz już konto zaloguj się do platformy. 
 2. Wybierz przycisk "Zgłoś się do grupy zadaniowej".
 3. Zapoznaj się z opisem poszczególnych grup zadaniowych i wybierz tą, która najbardziej Ci odpowiada.
 4. Następnie wybierz przycisk "Zapisz się", po jego kliknięciu zobaczysz informację zawierającą Twoje dane oraz prośbę o akceptację regulaminu. Jeżeli wszystkie dane się zgadzają, wciśnij przycisk "Aplikuj". Potwierdzenie przesłania zgłoszenia otrzymasz na wskazany przez Ciebie adres mailowy. WAŻNE! Otrzymanie potwierdzenie przesłania aplikacji nie jest równoznaczne z przyjęciem do wolontariatu.
 5. Twoje zgłoszenie zostanie przesłane do lidera zarządzającego grupą. W przeciągu 14 dni od dnia wysłania aplikacji lider udzieli informacji o przyjęciu lub odrzuceniu twojego zgłoszenia.
 6. Jeżeli Twoje zgłoszenie zostanie zaakceptowane otrzymasz od lidera szczegółowe informacje dotyczące pracy w wybranej przez Ciebie grupie zadaniowej.

Jeżeli Twoje zgłoszenie zostanie zaakceptowane, bliżej wydarzenia otrzymasz od lidera szczegółowe informacje dotyczące pracy w wybranej przez Ciebie grupie zadaniowej.

Jeśli będziesz miał problem z wysłaniem aplikacji, skontaktuj się z nami wolontariat@maratonwarszawski.com.

Jak dokonać zgłoszenia zespołu poprzez platformę? Krok po kroku

Jeżeli chciałbyś, aby Twoi znajomi byli razem z Tobą w grupie zadaniowej, stwórz razem z nimi zespół. Dzięki temu lider będzie wiedział, że stanowicie jeden zespół i chcecie pracować razem.

Jak założyć zespół:

 1. Zarejestruj się na platformie. Zakładając profil, podaj jak najwięcej informacji o sobie, abyśmy mogli Cię lepiej poznać. Jeżeli masz już konto zaloguj się do platformy.
 2. Zapoznaj się z opisem grup zadaniowych i zdecyduj do której z nich chciałbyś dołączyć.
 3. Następnie wybierz przycisk "Zgłoś zespół".
 4. Wypełnij wszystkie pola w formularzu, wskazując wybraną grupę zadaniową, ilość osób należących do zespołu. Bardzo ważnym etapem jest wybór członków zespołu. Możesz to zrobić w dwojaki sposób:
 5. Wpisz adresy mailowe osób, które chciałbyś zaprosić. Na wskazany przez Ciebie adres zostanie wysłane zaproszenie do założenia konta na platformie. Jeżeli wybrana przez Ciebie osoba ma już konto na platformie otrzyma ona także powiadomienie na swoim profilu. Listę wybrane przez Ciebie osób zobaczysz w kolumnie po prawej strony ekranu. WAŻNE! Pamiętaj, aby zaznaczyć czy ty także wchodzisz w skład zespołu.
 6. Po wypełnieniu wszystkich pól wciśnij przycisk "Utwórz", po jego kliknięciu zobaczysz informację zawierającą dane zespołu oraz prośbę o akceptację regulaminu. Jeżeli wszystkie dane się zgadzają, wciśnij przycisk "Aplikuj". Potwierdzenie przesłania zgłoszenia otrzymasz na wskazany przez Ciebie adres mailowy. WAŻNE! Otrzymanie potwierdzenie przesłania aplikacji nie jest równoznaczne z przyjęciem do wolontariatu.

Twoje zgłoszenie zostanie przesłane do lidera zarządzającego grupą. W przeciągu 14 dni od dnia wysłania aplikacji lider udzieli informacji o przyjęciu lub odrzuceniu twojego zgłoszenia.

Jeżeli Twoje zgłoszenie zostanie zaakceptowane, bliżej wydarzenia otrzymasz od lidera szczegółowe informacje dotyczące pracy w wybranej przez Ciebie grupie zadaniowej.

Jeśli będziesz miał problem z wysłaniem aplikacji, skontaktuj się z nami wolontariat@maratonwarszawski.com

Kim jest lider?

Liderami są osoby, które tak jak Ty są naszymi wolontariuszami. Brali udział w niejednej naszej imprezie i wiedzą co zrobić, aby wszystko poszło zgodnie z planem.

Rolą lidera jest rekrutacja, a także zarządzanie wolontariuszami do przydzielonej mu grupy zadaniowej. Lider jest twoim opiekunem podczas trwania wolontariatu, ustali z Tobą grafik i udzieli wszelkich instrukcji na temat przydzielonych zadań. To on powita Cię w naszym zespole, wręczy koszulkę i zaświadczenia, a także odpowie na wszystkie Twoje pytania.

Jeżeli nie dostałem informacji od lidera?

Jeżeli w przeciągu 14 dni od wysłania aplikacji nie otrzymałeś informacji od lidera, skontaktuj się z koordynatorem wolontariatu: wolontariat@maratonwarszawski.com. Podaj w wiadomości swoje imię, nazwisko oraz grupę zadaniową do której się zgłosiłeś.  Sprawdzimy, czy Twoje zgłoszenie zostało poprawnie wypełnione i co się z nim aktualnie dzieje.

Dlaczego moje zgłoszenie zostało odrzucone?

Do wolontariatu podczas imprez Fundacji "Maraton Warszawski" aplikuję bardzo dużo wolontariuszy. Lider podczas rekrutacji dopiera wolontariuszy w taki sposób, aby jak najlepiej wywiązać się z powierzonych zadań. Jeżeli w danej grupie zabrakło miejsc staramy się w miarę możliwości zaproponować wybór innej grupy zadaniowej.

Czy mogę dokonać rejestracji w kilku grupach zadaniowych?

Tak, możesz dokonać więcej niż jednej rejestracji do różnych grup zadaniowych. Jest to możliwe tylko i wyłącznie w momencie, kiedy nie pokrywają się one czasowo. Na przykład możesz aplikować do grupy zadaniowej "Biuro Zawodów",która pracuje w dniach 24-25.03.2017 oraz do grupy zadaniowej "Start/Meta", która pracuje w dniu 26.03.2017.

Dlaczego po rejestracji do grupy zadaniowej, nie widzę niektórych grup zadaniowych?

Platforma intuicyjnie podpowiada dostępne grupy zadaniowe, które nie pokrywają się czasowo. Na przykład, jeżeli zarejestrowałeś się do grupy zadaniowej "Info" która będzie pracować w dniach 24-26.03.2017, po dokonaniu rejestracji w zakładce "Zgłoś się do grupy zadaniowej" nie będziesz widział grup, które pracują w tym samym przedziale czasowym.

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych w bazie wolontariuszy Fundacji "Maraton Warszawski"

Kto jest administratorem Twoich danych osobowych?

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja "Maraton Warszawski" z siedzibą w Warszawie przy ul. Brylantowej 15, 05-077 Warszawa (NIP: 9521913280, REGON: 015438288, KRS: 0000152754). Kontakt z administratorem danych osobowych jest możliwy pod adresem wolontariat@maratonwarszawski.com

W jakim celu i na jakiej podstawie przetwarzane są Twoje dane osobowe?

a. świadczenia usług drogą elektroniczną:

 • prowadzenie Twojego indywidualnego konta na stronie www.wolontariatfmw.pl

b. wykonania umowy - czyli wolontariatu podczas biegów organizowanych przez Fundację "Maraton Warszawski": 

 • udział w wolontariacie podczas biegów na, które zgłaszasz się przez stronę www.wolontariatfmw.pl (przeprowadzenia rekrutacji, przydzielenia do grupy zadaniowej, ubezpieczenia, prowadzenia historii zgłoszeń, przygotowania zaświadczeń) 
 • przesyłanie informacji organizacyjnych (email / SMS) o pracy grupy zadaniowej, do której zgłaszasz się przez stronę www.wolontariatfmw.pl 
 • obsługi zgłoszeń i korespondencji które do nas kierujesz 
 • kontaktu z Tobą 
 • umożliwieniu kontaktu z Tobą liderowi grupy zadaniowej do której się zgłaszasz

c. wykonania obowiązków prawnych ciążących na Fundacji "Maraton Warszawski":

 • w celach archiwalnych i sprawozdawczych

d. na podstawie wyrażonej przez Ciebie zgody:

 • przesyłanie informacji (marketingowych) o trwających rekrutacjach na wolontariat (email/SMS)

Czy musisz podawać dane osobowe?

Podanie danych osobowych jest niezbędne zarówno do Twojego udziału w wolontariacie jak i prowadzenia Twojego indywidualnego konta na stronie www.wolontariatfmw.pl. Niepodanie danych osobowych uniemożliwia udział w wolontariacie.

Jak długo będą przetwarzane Twoje dane osobowe?

Twoje dane będą przetwarzane w okresie korzystania ze strony www.wolontariatfmw.pl oraz udziału w wolontariacie do którego zgłosisz się przez Stronę. Część Twoich danych (szczególnie te, dotyczące historii udziału w wolontariacie) mogą być przetwarzane także po tym terminie w celach statystycznych, sprawozdawczych i archiwalnych.

Jakie prawa przysługują Tobie z tytułu przetwarzania Twoich danych osobowych?

Masz prawo do wniesienia żądania: dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, ich usunięcia oraz ograniczenia ich przetwarzania. Ponadto masz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania oraz do ich przenoszenia. Dodatkowo, w odniesieniu do przetwarzania, które odbywa się na podstawie Twojej zgody - masz prawo do jej cofnięcia w dowolnym momencie.

Do kogo możesz wnieść skargę na sposób przetwarzania Twoich danych osobowych?

Skargę możesz wnieść do organu nadzorczego: Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa.